Notatki znad Niemna


Reklama:Inne linki:Partnerze:

KRESY
Kategorie: Wszystkie | Grodno
RSS
poniedziałek, 14 listopada 2005
TVP itp.
Odłączyli pierwszy kanał polski. I to po latach, a właściwie po dziesięcioleciach. Bo przecież w Grodnie nawet za czasów radzieckich oglądało się "Polszu". Nie tylko jako alternatywne źródło informacji, ale bardziej jako medium kształcące w innym duchu.
sobota, 12 listopada 2005
Kołoża - 12. wiek wciąż żywy
niedziela, 06 listopada 2005
Dziady
Już wiem, dlaczego na Wszystkich Świętych prawie nikt nie był na cmentarzu farnym. Na Białorusi obowiązują dobre staropolskie pogańskie dziady. A więc dopiero drugiego listopada miejscowi katolicy przychodzą ze zniczami i kwiatami na ulicę Antonowa, nigdyś Jeruzalimska. Mówią po rosyjsku i modlą się po polsku.
Jesień

środa, 02 listopada 2005
Nie Wszystkich Świętych
Dym wisi nad cmentarzem farnym. Wciąż jeszcze po tamtej burzy pracownicy rąbią stare drzewa i palą liście. Teraz cmentarz sprawia wrażenie nagiego, choć nie pustego. Kiedy był jescze pokryty drzewami i zielenią, setki wron latały nad nekropolią. Dziś spod dymu samo niebo widać.
niedziela, 30 października 2005
Poranek

Zaduszki
Stołówka Awtobazy No. 3, niedalego od kombinatu mlecznego. Noc przerywana tylko dźwiękiem ciężkich basów. Młodzież grodzieńska przebierała się na wesoło. Pijąc piwo stoi na korytarzu. Na tancpolu kwiczy z zadowolenia.
sobota, 29 października 2005
Przez Niemen

piątek, 28 października 2005
Etos pracy
Współczuję abiturientom, którzy w poszukiwaniu ściąg o Elizie Orzeszkowej wylądują na tym blogu. Dużo tego etosu pracy tutaj nie znajdą. Ale ich chęć poznawania świadczy przynajmniej o tym, że poważnie podchodzą do nauki.
Na ulicy Sowieckiej

1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 8