Notatki znad Niemna


Reklama:Inne linki:Partnerze:

KRESY
Kategorie: Wszystkie | Grodno
RSS
niedziela, 29 stycznia 2006
Minęły święta nadziei
W takim mieście na pograniczu, gdzie od dawna prawosławie i katolicyzm się przenikają i prawie w każdej rodzinie są owieczki z tego i z tamtego stada, okres świąt Bożego Narodzenia daje szczególnie dużo nadziei. Na przykład na mniej ciężką pracę.
niedziela, 04 grudnia 2005
Niebieski

piątek, 02 grudnia 2005
Cytaty z przeszłości?
Wy tam w Warszawie przedstawić sobie nie możecie, co to jest dzisiaj Litwa, jak my tu żyjemy. Wbrew wszelkim oczekiwaniom coraz nam gorzej - każdy prawie miesiąc przynosi jakiś dodatek do uprzedniego brzemienia. *
Na rynku

wtorek, 29 listopada 2005
Bez duszy
Przetrwał w Grodnie dom, w którym spędziła ostatnie dziesięciolecia swego życia Eliza Orzeszkowa. Co prawda, raz go rozebrano i przeniesiono kilka metrów dalej. Ale podobno ten kolor niebieski jest taki sam jak sto lat temu, kiedy to pisarka pozytywistka urządziła tu tajną szkołę i bibliotekę publiczną na rzecz polonizacji zrusyfikowanych rodaków.

Cmentarz farny

Autor: Felix Ackermann

niedziela, 27 listopada 2005
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Z Białegostoku można szybciutko za dwa dolary przejechać do Grodna. Trzeba tylko wiedzieć skąd i jak. No i musi się nazbierać wóz do Kuźnicy. Jedzie się wtedy razem z handlarzami z Jurowieckeij srebnym mercedesem, przewożonym w latach osiedemdziesiątych od dobrego wujka z RFN do biednej rodziny w PRL. W latach dziewięćdziesiątych fury się pozbyto, toteż pędzi dziś z rejestracją białoruską 120 kilometrów na godzinę obok sanktuarium do Kuźnicy.
poniedziałek, 21 listopada 2005
Kombinat Chlebowy

piątek, 18 listopada 2005
Prawdziwy folklor
Różne ekspedycje naukowe ruszają w tak zwany teren. Jedni pragną znaleźć prawdziwych Białorusinów, inni sięgają po korzenie Polskości tych ziem. Ale sytuacja dla jednych i drugich jest podobna: ludzie z miasta pełni entuzjazmu i idealizmu naukowego przyjeżdżają na wieś i zachwycają się prostotą życia i autentycznością opowiadań i śpiewów mieszkańców.
środa, 16 listopada 2005
Zamiast Hotelu Europejskiego
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 8