Notatki znad Niemna


Reklama:Inne linki:Partnerze:

KRESY
Kategorie: Wszystkie | Grodno
RSS
środa, 03 października 2007
Pośrodku Horodnicy

... stanęła kiedyś Aleksandrowskaja cerkiew. Na pewno był to wyraz carskiej dominacji Ziem Zabranych. Położenie wprost przed pałacem Antoniego Tyzenhauza nie było eleganckim rozwiązaniem urbanistycznym, ale czy cerkiew nie jestem domem modlitw o tego samego Boga, do którego się zwracają i pozostali mieszkańcy Grodno?

Zdjęcie z kolekcji Feliksa Woroszylskiego. Przegląd jego skarbów na www.way.to/grodno
piątek, 17 sierpnia 2007
Komputer zamiast Polskiego
Wnuk moich przyjaciół Białorusinów nienawidzi język białoruski. Uważa że to język chłopski, chociaż już w drugim pokoleniu jego rodzina mieszka w Grodnie. A dziadkowie posługujący się na co dzień białoruskim tłumaczą mu, że to język ich kultury, że to coś swoistego. A on na to: derewieńszczyzna i wsjo.
piątek, 03 sierpnia 2007
Powiatowo

Oto Grodno właśnie
Ten wykaz grodzieńskich pieczęć znalazłem w poszukiwaniach materiałów o słynnym założycielu Muzeum Grodzieńskiego, Jodkowskim. Widneje na nim cały szerek instytycji miasta i powiatu w okresie międzywojennym. Są tu podpisy przedstawicieli sądów, urzędów gmin, sejmiku powiatowego, gmin wyznaniowych, w tym katolicka, żydowska oraz protestanska. Widneją podpisy dziekanów, księży, kierowników, dyrektorów, półkowników, wójtów, prezesów instytucji, których niebawem nie stało. Jest to mieszanka, w której dominuje orzeł biały, ale która nie wyklucza jednocześnie gwiazdy dawida. Jest to okazjonalna reprezentacja miasta przed deportacjami, egzekucjami i wysiedleniami, a właściwie i przed zagładą zarówno Żydów jak i całej społeczności zpod herbu św. Huberta.
środa, 05 lipca 2006
Stalin na placu Batorego

Aukcja podwójnej przeszłości
W sóbotę na Allegro.pl obwywa się niecodzienna aukcja: Pod wirtualny młotek idzie zdjęcie niemieckiego żołnieża który się widocznie podczas pierwszych dni niemiecko-radzieckiej wojny myje się na byłym placu Batorego, wówczas już tak jak dziś płoszczać Sowjeckaja.
czwartek, 29 czerwca 2006
Podpisz się!
Jeżeli również jesteś przeciwko zniekształceniu śródmieścia Grodna, podpisuj się poniżej pod listem białoruskich intelektualistów. Prawda, już większość byłego placu Batorego oraz miejsca w którym stał ratusz są przekopane, ale jeszcze nie wszystko jest stracone. W Grodnie potrzebują wsparcia ci którzy próbują własnymi siłami walczyć o godny wizerunek miasta nadniemieńskiego. Podpisz się!
środa, 28 czerwca 2006
Treblinka

piątek, 02 czerwca 2006
Pomóżcie powstrzymać wandali
Zwracamy się niniejszym przesłaniem do intelektualistów całego świata. My, białoruscy historycy, pracownicy kultury, studenci prosimy wesprzeć nas w celu powstrzymania zniszczenia historycznego centrum Grodna dla uratowania jego miejskiej spuścizny.
niedziela, 29 stycznia 2006
Pomarańcz

1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 8