Notatki znad Niemna


Reklama:Inne linki:Partnerze:

KRESY
Blog > Komentarze do wpisu
Aukcja podwójnej przeszłości
W sóbotę na Allegro.pl obwywa się niecodzienna aukcja: Pod wirtualny młotek idzie zdjęcie niemieckiego żołnieża który się widocznie podczas pierwszych dni niemiecko-radzieckiej wojny myje się na byłym placu Batorego, wówczas już tak jak dziś płoszczać Sowjeckaja.
Zdjęcie jest o tyle unikalne że czyni to na tle pomnika który postawiono na środku placu ku czci Stalina, wodza który niedawno rozstrzaskał Czerwonę Armię ostatnią z krwawych czystek i który widocznie przespał atak niemiecki w dobrej wierze, że sam zdąrze się szykować do ataku. Jaka z tego tytułu wojna była dziś wiemy. Zdjęcie niemieckiego żołnieża natomiast wydaje się prawie że spokojne. Nie widać zniszczonego kwartalu wokół rynku Siennego oraz pomiędzy ulicą Mieszczańską a Mostową. Jeszcze Żydów grodzieńskich nie zmuszono do dwóch gett. Jeszcze się nie zaczęły akcje przeciwko ludności polskiej na tych terenach. Jest to ten pierwszy moment zderzenia dwóch totalitaryzmów, które miały doprowadzić do zagłady całego miasta.
środa, 05 lipca 2006, ewropa

Polecane wpisy

Komentarze
jagna_ernst
2006/07/05 22:29:54
No, wreszcie widac, ze siedzimy nad doktoratem, co? Badac-komunikowac-publikowac, tylko co dalej?
-
Gość: , *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2007/10/15 16:13:18
A może coś wiesz o historii Grodna podczas lat 1939-1945 bo ja nie wiem nic a chciałbym wiedzieć mój e mail to : emilio10@wp.pl